شما اینجا هستید

خبر » تایید یا رد صلاحیت! مساله این است
گروه : خبر , یادداشت

Rate this post

به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس؛ بررسی صلاحیت‌های داوطلبان در هر انتخاباتی، بررسی شایستگی آنان برای پذیرفتن رسالتی خطیر است که برای تصدی آن اعلام آمادگی کرده اند. برای اینکه این مسئولیت ها به مثابه امانت های گرانبها هستند و بایستی به کسانی سپرده شوند که شایستگی لازم را داشته و برای این کار، واجد صلاحیت لازم هستند.

حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: موضوع احراز و تشخیص صلاحیت، یک موضوع همه‏ جاییِ دنیایی است و مخصوص ایران هم نیست و در همه‏ جا وقتی انسان برای فعالیتی مسوول معیّن می کند، قهراً تفحّص و جست‌وجو می‏کند که آیا این شخص صلاحیت دارد یا ندارد؟… بنابراین کار، کار معمولی‏ ای است؛ کاری است که در همه‏ جای دنیا و پیش همه عقلای عالم انجام می‏گیرد.

اما در بررسی تایید و رد صلاحیت های کاندیداهای احتمالی، متاسفانه موضوع در افکار عمومی کشورمان بد جا افتاده به طوری که وقتی فردی ردصلاحیت شد، گویی که وی فردی ضدانقلاب بوده و برای هیچ کار دیگری صلاحیت ندارد! حال این سوال پیش می آید که چه عواملی منجر به القا منفی علیه کاندیداهای ردصلاحیت شده در نزد افکار عمومی می شود؟ و یا پیامدهای حاصل از آن در نزد جامعه چیست؟

وظیفه نهادهای نظارتی احراز صلاحیت است نه احراز عدم صلاحیت! یعنی باید برسد به این که یک شخص صلاحیت حداقلی لازم برای کاندیداتوری ریاست را داراست. خیلی از افرادی که برای انتخابات ثبت نام می کنند ممکن است انسان‌های بسیار خوبی هم باشند اما برای تصدی آن شغل خاص شایسته نباشند. قصد مقایسه نیست …

اما در صورتی که کاندیداها رد صلاحیت شوند صرف‌نظر از این که بر اساس موازین قانونی می توانند حق خود را پیگیری کنند، رفتارشان در برابر قانون چه خواهد بود؟ تمکین به قانون اساسی.

اینهائی که رد صلاحیت می شوند، لزوماً آدم های بی‌صلاحیتی نیستند. اینجور خیال نشود که حالا چون فلانی در انتخابات ردصلاحیت شد، پس دیگر بکلی از صلاحیت ساقط است؛ نه،… ممکن است برای این کار صلاحیت نداشته باشد، اما صلاحیت های فراوان دیگری داشته باشد.

مساله این است…

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::