شما اینجا هستید

خبر » ایرادی که دیده نمی شود/ شخصیت قهرمانی، حلقه گمشده ورزش ایران

Rate this post


به گزارش پایگاه خبری تکواندو پلاس، هنوز یک ماه از بازی‌های المپیک نگذشته و شاید هنوز هم زمان مناسبی باشد برای این‌که نتایج ورزشکاران ایران در این بازی‌ها مورد بررسی قرار بگیرد که چرا این نتایج رقم خورد و آیا واقعا پتانسیل همه‌ی ورزش ایران همین چهار طلا، دو نقره و دو برنز بود یا این امکان وجود داشت که نتیجه بهتر باشد؟

حتما ورزش ایران با توجه به شرایطی که داشت در توکیو نتیجه ضعیفی را کسب نکرده اما اگر قرار باشد این نتیجه با المپیک لندن قیاس شود، مشخص است که ورزش ایران در نه سال گذشته وقت خود را به بطالت گذرانده و در قیاس با لندن نه تنها پیشرفت دیده نمی شود، بلکه نتیجه ضعیف‌تر هم است.

اگر چه مسئولان ورزش برای سرپوش گذاشتن بر روی عملکرد کاروان آن را به نسبت عملکرد کشورهای خاورمیانه بهترین ارزیابی می‌کنند اما واقعیت چیز دیگری است که باید از ابعاد زیادی مورد بررسی قرار بگیرد که چرا این نتیجه رقم خورده است. عملکرد ضعیف در سه رشته مدال‌آور تکواندو، وزنه‌برداری و کشتی در این نتیجه نقش مهمی داشت اما چرا این سه رشته مدال آور در حد خود ظاهر نشدند؟

مشکل از برنامه‌ریزی در تمرینات بود یا این‌که مشکل روحی و روانی در ورزشکاران وجود داشت؟ شاید در برخی از رشته‌ها هر دو باعث باعث این نتیجه  شده اما واقعیت این است که یک موضوع مثل خوره به جان ورزش ایران افتاده و معلوم هم نیست که چه زمانی قرار است فکری برای رفع آن کنند.

تمام توان فدراسیون‌ها و کادر فنی و حتی خود ورزشکاران سال‌هاست که روی آماده‌سازی جسمانی متمرکز شده و با وجود زحمات زیاد و اردوهای متعدد در نهایت نتیجه حاصل شده هم مناسب نبوده است؛ در تمامی ناکامی‌ها به جای اینکه نقاط ضعف شناسایی شده و برای رفع آن کاری انجام شود، مدام به دنبال تغییر کادر فنی می‌روند اما با این حال با وجود تغییر آدم‌ها نتایج تغییر نمی‌کند و معمولا مشکلات در پس این هیاهوها گم می شود.

رسول خادم سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نتایج ضعیفی را در کشتی کسب کرد و در نهایت هم کنار رفت و غلام محمدی آمد اما در المپیک همه می‌گفتند چرا رسول خادم نبود. همین یک مثال نشان می‌دهد که نقاط ضعف خوب شناسایی نشدند. مشخص است که مشکل فقط رسول نبود که با رفتنش همه چی درست شود.

در تکواندو بعد از ریو ۲۰۱۶ چندین مربی عوض شدند، ورزشکاران تغییر کردند اما نتیجه به جای این‌که بهتر شود، بدتر شد! در وزنه برداری سجاد انوشیروانی به عنوان سرمربی راهی ریو شده بود اما بعد از ریو کادر فنی عوض شد و به جای انوشیروانی، برخواه آمد اما نتیجه چه شد؟ دو طلای ریو شد یک نقره توکیو! بنابراین تغییر کادر فنی در دسترس‌ترین تصمیم برای رفع مشکلات است، در حالی که مشکل بزرگ جای دیگری است و باید روی ذهن ورزشکاران کار کرد.

اینجا شاید همان مسائل روانی مهم باشد و شاید شاه کلید مشکلات هم نداشتن شخصیت قهرمانی در ورزشکاران ایرانی باشد. واضح است که ورزشکاران ایرانی به لحاظ روانی به هم ریخته هستند و آن شخصیت کافی برای قهرمان شدن را غالب آنها ندارند.

در همین توکیو محمدرضا گرایی در حالی مدال طلای وزن ۶۷ کیلوگرم را به دست آورد که کمترین شانس را برای او قائل بودند. گروهی سخت و دشوار که حداقل شش قهرمان جهان و المپیک در آن حضور داشتند و به همین دلیل خوش بین ترین افراد هم به قهرمان شدن گرایی فکر نمی‌کردند اما او تنها طلای کشتی را کسب کرد و مهمترین دلیل هم در این راه ذهن آرام و شخصیت قهرمانی بود!

شخصیتی که در این دوره نه حسن یزدانی داشت و نه محمد علی گرایی! دو ستاره‌ای که همه روی طلا گرفتن آن‌ها حساب کرده بودند اما یکی در فینال باخت و دیگری در نیمه نهایی!

کشتی محمد علی گرایی و حسن یزدانی را باید با کشتی‌های استیوسن آمریکایی و یا سانچز کوبایی قیاس کرد که ستاره‌های دست نیافتنی را در هم کوبیدند و طلا گرفتند. استیوسن با ۲۰ سال سن با عبور از طاها آکگل دارنده طلای جهان و المپیک و بعد گنو دارنده برنز المپیک و سه طلای جهان به مدال طلا رسید.

یا باید تکواندوکار ۲۰ ساله ازبکستانی را نام برد که دای هون لی و میرهاشم حسینی و چند ستاره دیگر را از پیش رو برداشت و به مدال طلا رسید. چرا یک ورزشکار نه چندان مطرح چنین در رویداد مهمی چون المپیک خوش می‌درخشد. سانچر کوبایی را در کشتی فرنگی هیچ کس نمی شناخت اما آمد و هم سرگی املین را برد و هم فومیتا را و قهرمان المپیک شد، چرا؟ چون شخصیت قهرمانی داشت.

شاید برای تقویت نشدن این شاخصه قهرمانی همه مقصر باشند. از رسانه‌ها گرفته تا روسای فدراسیون، کادر فنی و حتی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش می توانند در این راه نفش داشته باشند اما همیشه بعد از بازی‌های المپیک یک ماهی این حرف‌ها به راه می‌افتد اما بعد همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود ولی نبود شخصیت قهرمانی بخش عمده‌ای از مشکلات و ناکامی‌ها را به خودش اختصاص می‌دهد.

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::