شما اینجا هستید

منهای تکواندو » شکست واقعی بیرون از تشک رخ داد!

Rate this post

اگر تعصب و اشتیاق یک تماشاگر را دارید، یحتمل خواندن این مطلب سودی برایتان ندارد. این متن، بررسی ابعاد عملکرد حسن یزدانی در المپیک توکیو است. بررسی که نشان می دهد در ورای این هلهله و زنده بادها، با یک ماموریت شکست خورده مواجهیم.

اول. من نیز حسن یزدانی را عمیقا دوست دارم. من همه ورزشکاران کشورم در تمامی آوردگاه ها را دوست دارم اما به حقیقت، حتی حقیقت تلخ، بیشتر علاقمندم و پایبندم. آنهایی به پیروزی می رسند که این حقیقت تلخ را ببینند. هیاهوی رسانه ای و هشتکی را نباید جدی گرفت. اینها مثل کف روی آب است؛ می آید و می رود و فاقد اصالت. اینها برساخته ذهنی و گاهی، پاسخی به کمبودهای ذهنی و جمعی است. بگذریم که هر چه هست، نباید جدی گرفت. تحلیل را باید بر پایه های عقلانیت بنا نهاد تا حقیقت تلخ، به توفیق شیرین تبدیل شود.

دوم. حسن یزدانی در پروژه خود شکست خورد. وقتی روی سکوی دوم رفت، یعنی نتوانسته ماموریت خود را به نتیجه مطلوب برساند. صد البته، نقره المپیک نیز ارزشمند و افتخارآفرین است اما نه برای حسن یزدانی. برای او، غیر از طلا یعنی شکست. حسن یزدانی در پروژه فنی شکست خورده است. بررسی ابعاد فنی این شکست، جلساتی نیاز دارد و گفتگوی مدام که در حوصله و رسالت این نوشتار نیست اما این ناکامی، قابل پیش بینی بود.

سوم. حسن یزدانی در جایی شکست اصلی را خورد که باخت فنی اش به اتمام رسید. تصاویر ضربات و عصیانش پس از ترک تشک در واکنش به شکست را مرور کنیم. یزدانی در قامت یک بزرگ، رسم بزرگی را رعایت کرد؟ شکست و پیروزی، ذاتی ورزش است اما هر کدام آدابی دارد. او با آن رفتار، آداب و ادب شکست را رعایت نکرد. اینجاست که باید نشست و اندیشید که چرا. اینجا نقطه اصلی شکست است که پسر دوست داشتنی مازندران و کشور، چگونه این قالب را بر تن می کند و این رفتار خلاف آداب و اصول را به نمایش می گذارد؟ چگونه می شود که چنین فرجامی برای قهرمان ما روی می دهد؟

چهارم. حسن یزدانی هم داخل تشک باخت و هم بیرون آن. شکست دوم نه تنها پایان تلخ او که نمایشی از نهایت ورزشکارمحوری و نتیجه گرایی افسارگسیخته ورزش کشور است. پیروزی و شکست، ذاتی ورزش است اما سکانس آخر قهرمان قصه ما، تلخ و زهرآگین بود. البته، این را می توان ابتدای مسیری دانست که بیندیشیم که چگونه یک سرمایه اجتماعی و رفتاری به این نقطه می رسد که بایستی با تعجب و تاسف او را نگریست.

آری! شکست واقعی بیرون از تشک رخ داد و جلوه ای تمام قد از مدیریت کنونی بر ورزش کشور بود؛ زشت، ناهنجار و غم انگیز…

✍محمد جماعت
سردبیر سرویس ورزشی خبرگزاری فارس

پایگاه خبری تکواندو پلاس | ::دنیای تکواندو :: خبر :: تحلیل :: گزارش::